Yakın zamanda üniversitemin sınırsız imkanlarından birisi olan "Aptullah Kuran Kütüphanesi"ni bir denemek amacıyla içeriye girmiştim. Amacım nasıl bir mekan olduğunu görmek, aklıma bir kitap gelirse alıp okumaktı. Kütüphaneden biraz bahsetmek istiyorum öncelikle.
Kütüphane sistem olarak çok hoşuma gitti. Alacağımız kitabı önce oradaki bilgisayarlardan arıyoruz. Daha sonra bilgisayar bize o kitabın hangi katta hangi rafta olduğunu söylüyor. Kitabı alıyoruz ve görevliye öğrenci kimliğimizle birlikte veriyoruz. Görevli kitaptaki ve öğrenci belgemizdeki barkodları sırayla makinasına okutuyor ve kitap 21 günlüğüne bizim oluyor. Kitabı bitirdiğimizde ise kütüphaneye gidiyoruz, orada bulunan makinaya kendimiz okutuyoruz ve kitabı masanın üzerine bırakıp çekip gidiyoruz. Bence gayet teknolojik.

Şimdi oradan 21 gün önce alıp okuduğum kitaba bakalım. Kitap bir çoğumuzun bildiği bir kitap. "Şu Çılgın Türkler" kitabının yazarı Turgut ÖZAKMAN tarafından yazılmış olan "Diriliş Çanakkale 1915" kitabından bahsediyorum. Turgut ÖZAKMAN yine ustalığını konuşturmuş ve sürükleyici bir roman ortaya çıkarmış. "Şu Çılgın Türkler"de de olduğu gibi yalan yanlış bilgilere yer vermeyip, sadece gerçekleri yazmış. Kitapta savaşın nasıl başladığını, Osmanlı devletinin savaşa nasıl girdiğini, o yıllarda yani II. Dünya Savaşı yıllarında girilen diğer cephelerdeki durumları, Enver Paşa'nın Sarıkamış faciasını ve savaş sırasında İstanbul'da meydana gelen olayları bulabilirsiniz. Özellikle kadınlarımızın yavaş yavaş peçeye ve çarşafa baş kaldırışlarını, bir daha uyutulmamak üzere uyanışlarını detaylarıyla okuyabilirsiniz. Ama adından da anlaşılacağı gibi bu kitap asıl olarak Çanakkale Savaşını anlatıyor ve en ince detayına kadar anlatıyor.

Ayrıca kitabın arkasındaki kaynakçayı ayırırsanız ondan da ayrı bir kitap ortaya çıkar. Turgut ÖZAKMAN sanırım gerçeğe bağlılık konusunda en titiz yazarımız bu yüzden. Önsözde de belirttiği gibi, Çanakkale ile ilgili yazılan birçok gerçek dışı eser var fakat gerçeği olduğu gibi anlatan eser çok az. Bu kaynakça bir bakıma da yazarın gerçeğe sadıklığının bir göstergesi.

Bence her Türk evladının okuması gereken bir kitap.

2 yorum

  1. Efendim gerçeğe en sadık yazar demişsiniz fakat sayın Özakman'ın kitabında da degindiği gibi esere bazı kişiler eklemiş ve karakterleri kendi kurgusuyla konuşturmuştur.Bu benim her ne kadar kitaplarını okumama engel olmadıysada bir soğukluk oluşturmuştur.Özakman kitaba böylece roman tadı katmıştır tabiki tarih okumaktan hoşlanmayanlar için iyi bir kitap...
    ALPER(W) :)

    YanıtlaSil
  2. gerçeğe en sadıktan kastettiğim şey, tarihimizi yanlış bilmemize yol açmıyor, bize atatürk'ü kötü bir insan gibi gösteren tarihçilerden birisi olmuyor, olayları olduğu gibi anlatıyor. yoksa o yarattığı karakterler olsa ne olmasa ne. onların amacı da tarihi severek okutmak ve bunu başarıyor da.

    YanıtlaSil