Beni bilen bilir, çok sık film izlemem. Ara sıra da böyle sinemadan geçeli yıl olmuş filmleri izlerim. Yakın zamanda da "300 Spartalı" filmini izledim.

Savaş filmlerinden çok hoşlanan birisi olarak bu filmi de büyük bir heyecanla izledim. Özellikle de savaşmaktan korkmayan, ülkesi için savaşarak ölmeyi kendisi için bir zafer olarak gören askerlerin olduğu filmleri çok daha fazla beğendiğimi söyleyebilirim. Bu yüzden bu 300 savaşçının hikayesini de çok beğendim.

Film Frank Miller'in romanından uyarlanmış. Konu olarak M.Ö. 480 yıllarında Perslerin sayısı bir milyona yaklaşan askerine karşı bir geçidi savunan Sparta kralı Leonidas ile yanındaki 300 Spartalı asker arasında geçen bir savaşı anlatıyor.

Özellikle savaş sahneleri çok güzel hazırlanmış. Savaşta 300 Spartalı kahramanımız, savunmaları gereken geçidi başta çok güzel savunuyorlar, binlerce Persliyi mundar ediyorlar ancak Spartalı birinin kendilerine ihanet edip gizli geçitleri Perslilere göstermesiyle arkadan kuşatılarak hepsi heder ediliyor. Filmde özellikle okların güneşi kapatmasıyla ilgili sahneyi beğendiğimi söyleyebilirim.

Bu arada daha önce "Türkiye'de Elektrik Kesintileri" başlığı altında sitem ettiğim durum dün de başıma 2 kere geldi. Filmin en güzel yerlerinde sağolsunlar iki kere kısa süreli elektrik kesintisi yaptılar. Yani yarım kalan filme mi yoksa zarar gören donanımıma mı üzüleceğimi de bilemedim.

Neyse, son olarak film hakkındaki kişisel görüşümü söyleyeyim. Bence bu film ölmeden önce izlenmesi gereken filmlerden birisi.

2 yorum

  1. Baştan sona 'Persler şerefsizin önde gidenidir,Yunanlılar çok asil ve cesur insanlardır' temalı uyduruk bir film.Savaş sahneleri çok etkileyici ona bir lafım yok ama Hollywood elinde var olan imkanları yalnızca bu sahneler için değil biraz da hikayenin orijinal versiyonuna ulaşmak için kullansaydı keşke.3 metrelik adamlar,5 metrelik gergedanlar falan neyse de Yunanlıların bile çok büyük saygı duyduğu ve 'Majeste' diye hitap ettikleri Pers İmparatoru Kserkses'i kana susamış 2,5 metre boyunda piercingli ve travesti kılıklı bir ucube olarak resmetmek de neyin nesi?O Kserkses ki her daim Spartalılara ve onların savaş konusundaki üstün yeteneklerine hayranlık duymuş ve savaşın sonunda Sparta kralı Leonidas'ın cesedine saygısızlık yapanları idam ettirmiştir.Savaştan ağır yaralı olarak çıkan tek Spartalıyı en iyi doktorlarına tedavi ettirmiş ve onun ağzından Spartalıların hikayelerini büyük bir keyifle dinlemiştir.Demek istediğim tüm tarihçilerin efendiliği,dürüstlüğü ve hakkaniyeti dolayısı ile takdir ettiği bir adamı 3-5 Amerikalı yapımcı ne hakla zalim,küstah ve onursuz bir adam olarak gösterebilir?Bu işler bu kadar kolay mı?Kusura bakma çok gaza geldim saygılar kuzen :)

    YanıtlaSil
  2. Evet tarihi anlatma açısından bir fiyasko olabilir ve bu yüzden de onu tarihsel bir hikaye değil de kurgulanmış bir şeymiş gibi görmek daha doğru olur. Çünkü film konu olarak çok hoşuma gitti, savaş sahneleri görsellik olarak çok iyiydi. Ama gerçekten de Kserkses'i bir hükümdara yakışmayacak bir şekilde resmetmişler... İlk gördüğüm anda iğrenmiştim :)

    YanıtlaSil