asosyalbebe.com - bookmark - yer imlerimi paylaşıyorumKullandığım taşınabilir(portable) internet tarayıcılarım üzerine kaydettiğim işe yarar yer imlerini iki günlük çalışmayla delicious.com'a kaydettim. Artık yer imlerim sadece bana özel değil online. İsteyen herkes yer imlerimi şu adresten görebilir: http://delicious.com/sedran
Ayrıca yer imlerimi burada da paylaşmak istiyorum. Banane senin yer imlerinden dediğinizi duyar gibi oldum sanki ama belli mi olur işinize yarayanlar olabilir. Çünkü çok işlevsel olanları var.
Başlıyorum...

myphotoshopbrushes.com
Birbirinden güzel photoshop fırçaları bulabileceğiniz bir adres. Photoshop ile profesyonel çalışan arkadaşların ilgisini çekecektir mutlaka. Ayrıca sadece fırça ile kalmayan sitede photoshop için daha değişik araçlar da mevcut.

modernl.com/article/web-2.0-colour-palette
Web 2.0 kullanan çeşitli popüler sitelerin renklerini üç tane renk paleti oluşturarak bir araya getirmiş. Tasarımcıların bir göz atmasında fayda var.

cssround.com
CSS ile yuvarlak köşeli kutular(div) oluşturabileceğiniz bir site. Köşenin yuvarlaklığını, kutunun rengini ve arkaplan rengini seçiyorsunuz hatta kutunun içinde olacak yazıyı da yazıyorsunuz ve site sizin için yuvarlak köşeli kutunuzu hazırlıyor. Daha sonra tüm dosyalarıyla birlikte ziplenmiş bir şekilde yuvarlak köşeli kutunuzu bilgisayarınıza indiriyorsunuz ve kullanmaya başlıyorsunuz.

www.bildirgec.org/yazi/tasinabilir-linux-slax
Flash belleğinizde taşıyabileceğiniz bir işletim sisteminiz oldu mu hiç? İnternet cafelerde çok fazla internete giriyorsanız ve de çerezlerinizi, parolalarınızı, ya da internet geçmişinizi sizden sonra o bilgisayara oturanların görmesini istemiyor musunuz? O zaman bu taşınabilir işletim sistemi tam size göre. Takın flash belleğinizi, hayatınızı yaşayın :)

www.chip.com.tr/galeri/her-bilgisayarda-guvenle-sorf
Chip Online'da yazılan bir yazı dizisi bu. USB belleklerinizde taşıyabileceğiniz, taşınabilir(portable) programlardan oluşan bir yazı dizisi. İnternet cafeleri ya da başkalarının bilgisayarını çok kullanan kullanıcılar için geliştirilmiş bu küçük programlar sayesinde oturduğunuz bilgisayar kimin bilgisayarı olursa olsun kendinizi güvende hissedin.

www.excel.web.tr
Bu foruma minnet borcum var. Excel üzerinde formül yazmayı öğrenmeye çalıştığım zamanlarda sorabileceğim bütün abuk subuk soruları sordum ve hepsini anında cevapladılar. Yardımlaşmayı o kadar çok seven insanlar var ki bu forumda, bir soru sorduğunuz zaman en kısa zamanda cevabını yazıyorlar. Excel öğrenmeye çalışanlara duyurulur.

www.colourlovers.com
delicious.com'da "web 2.0 renk çöplüğü" olarak tanımlamışım. Gerçekten de öyle. Burada birçok güzel sıcak renk bulabilirsiniz.

www.fontcubes.com
www.dafont.com
Benzer hizmet verdikleri için beraber açıklayayım. Çok güzel fontları bir araya getiren siteler bunlar. Tasarım yapanlara veya bilgisayarında güzel yazı tipleri görmek isteyenlere göre yerler. İndirdiğiniz fontları zipliyse eğer zipten çıkarın ve Denetim Masası>Yazı Tipleri klasörüne kopyalayın.

www.mycoolbutton.com
Yine bir web 2.0 olayı. Kendinize yuvarlak köşeli, renkli, resimli butonlar oluşturabiliyorsunuz. Daha sonra da web sayfanızın tasarımında kullanırsınız. Basit ancak kullanışlı butonlara ihtiyacı olanlar içeri.

dryicons.com
www.freeiconsweb.com
Web tasarımı yapanların veya windows'unu kişiselleştirmek isteyenlerin işine yarayacak birbirinden güzel simgelerin(icon = .ico) bulunduğu iki tane kaynak. Tasarımla uğraşıyorsanız veya klasörlerinizin simgelerini değiştirmek istiyorsanız işinize yarayacaktır.

www.stripegenerator.com
Web sayfalarınızın arkasını kaplayacak arkaplanlar(background) üretebileceğiniz bir kaynak. İstediğiniz renkte arkaplan oluşturabiliyorsunuz ve çizgilerin yönünü de siz seçiyorsunuz.

www.dynamicdrive.com
Dinamik web sayfaları tasarlayanlara çok yardımcı olacak bir kaynak. Javascript ve CSS kullanılarak yapılmış birbirinden güzel uygulamayı inceleyerek kodlama bilginizi de geliştirebilirsiniz.

Şimdilik bu kadar işe yarar yer imim var. Üniversitede bakalım daha ne yer imleri edineceğim :) İyi günler dilerim efendim...

3 yorum