Twitter'da yazılan yazıları takip edebilmek için çeşitli masaüstü uygulamaları geliştirilmiş. Birkaç tanesini denedim çok da hoşuma gittiler ancak tam zamanında karşıma çıkmış bu uygulamalar. Çünkü benim için artık twitter'ın modası geçti. FriendFeed benim sosyal ağ tanımıma daha çok uyuyor. Çünkü twitter'da olmayan bir şeyler var FriendFeed'de: Yazılanları yorumlamak, yazılanları beğenmek, yazılanları paylaşmak, karşılıklı abone olunan kişiye direkt ileti göndermek. Bence FriendFeed'i birkaç adım öne çıkarıyor bunlar.

Twitter takip araçlarını tanıtan çok güzel bir inceleme yazısı bulmuştum internette. O yazıdan bir tane programı alıntı yapıp yazıya link vermeyi, hatta twitter hakkında çok güzel şeyler yazmayı planlıyordum. Ancak son birkaç gün içerisinde tamamen twitter'dan friendfeed'e kaydım. Friendfeed'i görünce kendi kendime: "FF varken twitter'ı okurlara översek onlara büyük haksızlık yapmış oluruz" dedim.

Her ne kadar sevmediğimiz Facebook sevdiğimiz FriendFeed'i satın almış olsa da FriendFeed hala aynı işlevlerini yerine hakkıyla getirebiliyor. Yani Facebook gibi amele kaynayan bir sosyal ağ olmak yerine, insanların sadece abone olduğu kişilerin faaliyetlerinden haberdar olduğu, istemediği insanları engelleyebildiği bir ortam.

Peki şimdi birkaç karşılaştırma yapayım:
- ff resim ve video görselleri ile destekliyor hatta ff'e müzik bile ekleyebiliyorsunuz. Bu ff'nin daha güzel paylaşımları barındırması demek. Twitter da bu özellikler yok bu nedenle paylaşım sadece metin üzerine. Ama bu da twitter'ın mobil olarak ve bilgisayar programları üzerinden takip edilmesini kolaylaştıran bir özellik. Ve ayrıca kota dostu olmasını sağlıyor :)

- Twitter'da sadece yazılanları okuyabiliyorsunuz, o yazılan yazıya cevap vermek isterseniz sizin de bir yazı girmeniz gerekiyor. Ancak ff'de yazılan yazıya yorum yapabiliyorsunuz, onu beğenebiliyorsunuz ve paylaşabiliyorsunuz. İstemediğiniz yazıyı da gizleyebiliyorsunuz.

- Twitter'da kendi temanızı seçebiliyorsunuz ve isterseniz kendi temanızı oluşturabiliyorsunuz. ff'de bu özellik yoktu ancak ff'i facebook'un satın almasıyla bu özellik de eklendi. Hayırlı olsun :)

Ben aradığım özellikleri ff'de buldum. En önemlisi de takip edebileceğim ve beni takip edebilecek birçok blog yazarı arkadaş edindim.

Şu linki birkaç hafta önce yer imlerime eklemiştim. Ancak bu programları tanıtmak nasip olmadı :) Twitter programlarını tanıtmak için yazmayı planladığım yazı ff & twitter karşılaştırma yazısına dönüşüverdi. Şimdi sadece beğendiğim programların isimlerini verip geçiyorum.

T-Messenger, Twitbabble, bDule
Ayrıca friendfeed akışını takip edebilecek programlar da mevcut anlatımda.
Detaylı anlatımlar bu linkte!

Hiç yorum yok