asosyalbebe.com - adsl kota aşımına son ey dslBir program arıyordum kendi isteklerim doğrultusunda. Bana ne kadar indirdiğimi söyleyecek, ara sıra da ttnete ben girmeden benim için kotamı sorgulayacak. Çünkü evde olduğum her ay kotayı aşıyordum. Bir şeyin benim kendimi kontrol etmemi sağlaması gerekiyordu.Ve A. Nâsır ŞENTÜRK'ün sitesini buldum. Sitede biraz gezdiğimde A. Nâsır ŞENTÜRK'ün kendi programlarını üreten ve insanlar için ücretsiz olarak paylaşan bir programcı olduğunu anladım. Gayet mütevazi bir şekilde programlarını yazıp sitesinde insanlarla paylaşıyor.

Neyse konumuza dönelim, bu programların arasından bir programa dikkat çekmek istiyorum. Ey DSL! Bu programı kurduğunuzda sizden ttnet kullanıcı adı ve şifrenizi istiyor. Daha sonra da sessiz sakin çalışmaya başlıyor. Ana penceresini sistem tepsisine küçültüyorsunuz, "Minik Gösterge" isimli bir eklentisi size sürekli ne kadar indirdiğinizi gösteriyor. "Ana Pencere"de ise Download hızınızdan Upload hızınıza, CPU kullanımınızdan RAM kullanımınıza, toplam Downloadınızdan toplam Uploadınıza kadar birçok şeyi gösteriyor. Ayrıca TTNet Kota Sorgulama Sayfası'na girmeden kotanızı sorgulamanıza yarayan bağlantısı da mevcut. Bir de gelişmiş raporlama özelliğinden bahsetmek istiyorum. Bu programın raporlarını tuttuğu bir penceresi var bir de. Birçok şeyin farkına o raporlar sayesinde vardığımı söyleyebilirim. Hangi gün hangi saatte yada hangi haftalarda daha çok download yaptığımızı falan gösteriyor raporlar ve hatta daha iyisi hangi programın kaç mb indirme yaptığını da gösteriyor. Mesela NOD32'nin nasıl bir canavar olduğunu o raporlar sayesinde farkettim ki bunu ayrı bir yazıda yazacağım.Resimde: Ey DSL! Penceresi; Sol taraftaki küçük pencereler her zaman açık olan "Minik Gösterge" eklentisi. Sağ taraftaki büyük pencere ise "Ana Pencere"

Program hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak ve programı indirmek için;
http://www.shenturk.net/delphi/ey-dsl-3-ttnet-surumu-cikti

Sitede ayrıca A. Nâsır ŞENTÜRK'ün PayPal linki de bulunmakta. Bu kadar ücretsiz programını kullanıyoruz. Öğrenci olmasam birşeyler yapardım ama olmuyor malesef. Ama sizler belki birşeyler yapabilirsiniz ;)

4 yorum

 1. hocam varya şerefsizim hızır gibi yetiştin mükemmel bir program herkese tavsiye ederim tek kelime ile harika hazırlamışlar çok küçük ve kullanışlı

  YanıtlaSil
 2. Küçük ve kullanışlı olması çok büyük bir avantaj zaten. Kullanıcı dostu bir arayüze sahip gerçekten.

  YanıtlaSil
 3. çok güzel teşekkürler hep böyle ol işimize yarayan şeyleri koy o zaman hep geliriz :)

  YanıtlaSil
 4. Dostum sen neyin işine yarayacağını bana önceden söylemelisin o zaman :)

  YanıtlaSil