Kendisini birkaç yıl öncesine kadar pek dinlemişliğim yoktu. Can dostum Tayfun'un dayatmasıyla zorla birkaç şarkısını dinlemiştim. Birkaç şarkısına televizyondan, bir şarkısına da GTA Vice City oyunundan (Billy Jean) kulak aşinalığım vardı. Aslında yabancı pop sevenlerin dinleyebileceği en güzel şarkılardan birkaçı üstat Michael tarafından üretilmiş. Ancak ben pop dinlemiyordum sorun buradaydı bence :)

Neyse, yaklaşık iki ay önce kaybettiğimiz Michael Jackson da diğer ünlü sanatçılar gibi öldüğünde daha da popüler oldu. Yani ölmemiş olsaydı belki ne şu anda Michael Jackson şarkıları dinliyor olcaktım, ne Google logosuna bugün Michael Jackson'un ayaklarını koyacaktı, ne de ben şu anda burada onun doğum gününü kutlayan bu yazıyı yazıyor olacaktım. Ama iyi ki doğmuş. Gerçekten de söylenildiği gibi Popun kralı o. Şimdi, öleli iki ay ola, onun doğum gününü kutluyoruz.

Ben onu yine öldükten sonra izlemeye başladım. Özellikle yukarıda belirttiğim gibi, her ölen sanatçı gibi onun da şu anda şarkıları en çok dinlenen şarkılar sıralamasında, klipleri en çok izlenen klipler sıralamasında, albümleri de en çok satan albümler sıralamasında üst sıralarda. Kliplerinden ve canlı performanslarından izlediğim kadarıyla, orjinal bir sahne stili var. Dansı bana o kadar ilginç geliyor ki, bazen ağzım açık bakıyorum, bazen de yerlere yatarak gülüyorum. Ama bunu seviyorum :)İşte yukarıdaki resim de Google dayımızın bugünün(29.08.2009) anısına tasarladığı doğum günü resimi. Gerçekten O'nu yansıtıyor.

Michael'dan dinlenmesi gereken birkaç güzel parça:
- Bad (Annem küçükken lunaparklarda çalarmış)
- Beat It (Arkadaşlar Guitar Hero oynarken seslendirmişlerdi)
- Billy Jean (GTA'da otomobil radyosunda karşılaştım)
- Dirty Diana (Klibinde Elektro Gitarist'in hareketleri falan da orjinal :))
- The Way You Make Me Feel (Bu parçanın Britney Spears ile birlikte düet yaptığı bir canlı performans videosu var tavsiye ederim)
- They Don't Care About Us (Klibi sosyal mesaj veriyor gibi)
- Thriller (Bu şarkının klibinde de çok hoş bir senaryo var)
Popun üstadının daha nice şarkıları var ama benden bu kadar :)

Ülkemizde birçoğu popun adını kirleten, taklit şarkılar yazan, dilimizi kirleten ve sanatçı diye geçinen kişiler tarafından pop müzikten soğumuştum. Ancak Michael gibi popa hayat veren sanatçılar da var(dı). Son kez, iyi ki doğdun Michael Jackson!

2 yorum

  1. Arkadaşlar ben Michael ile ilk kez "Can dostum Tayfun'un dayatmasıyla zorla birkaç şarkısını dinlemiştim." diyen canım arkadaşımın bana yolladığı "They Don't Really Care About Us" şarkısı sayesinde buluştum. Günden güne daha çok sevmeye ve dinlemeye başladım. İngilizce bilmememe rağmen çoğu şarkısı hep aklımdaydı (fazla dinlemekten olsa gerek). Sıkıcı derslerde hep onun şarkılarını geçirirdim içimden. Kendine has sesi diğer tüm sanatçılardan ne kadar farklı olduğunu kanıtlar nitelikte. Size onun hakkında şunları söyleyebilirim: O, yaptığı müziğin hakkını fazlasıyla verebilen tek insan. Onu dinlemezseniz yaşamınızdan çok şey kaybedersiniz. Onsuz yaşam büyük bir eksiklik. Çünkü onun gibisi bir daha gelmeyecek. (Şu an bana bunları yazdıran, hayatıma Michael'in girmesini sağlayan canım dostuma teşekkürü, hatta daha fazlasını bir borç bilirim.) :))

    YanıtlaSil
  2. Sen bu yorumu yapana kadar Maykıl dinlemeye benim sayemde başladığını bilmiyordum bak :) "They Don't Really Care About Us" şarkısını da bizim Alper'deki bir cd'den görmüştüm. Klipler vardı cd'de çok hoşuma gitmişti :) Demek ki sana bu şarkıyı vermekle aslında kendimi Michael Jackson'ın tarzına açmışım :)

    YanıtlaSil