Canavar NOD32 8/07/2009

asosyalbebe.com - eset nod32 kota canavarı download kota aşımıKotalı kullanıcılara yapılabilecek en büyük kötülük sanırım onun haberi olmadan arkaplanda bir şeyler indiren bir program üretmektir. Arkaplanda bir şeyler indirmek dediğim öyle günde 3-5 MB kadar bir değer değil. En az 35-40 MB boyutunda bir değerden bahsediyorum.

Ey DSL! diye bir programdan bahsetmiştim önceki yazımda. Bu programın Rapor Yöneticisinde hangi programın ne kadar kota yediğini de gösterdiğini söylemiştim. Sağ alt köşeye attığım minik göstergede aniden downloadın hızlandığını fark ettikten sonra nedenini araştırdım ve en çok indirme yapan program olarak NOD32’nin güncellemelerini indiren dosyası olan ekrn.exe dosyasını buldum. Ey DSL!’yi yüklediğim günden itibaren, yani 2 Ağustos tarihinden itibaren kaydedilmiş olan raporu özetleyeyim:

2 Ağustos: 40.2 MB
3 Ağustos: 42.59 MB
4 Ağustos: 34.64 MB
5 Ağustos: 123.3 MB

Özellikle 5 Ağustos tarihinde sabahın köründe uyandım. Daha birkaç saat geçmedi bilgisayar başına oturalı NOD32 uçtu gitti indirme rekorunu kırdı. Bu da bardağı taşıran son damla oldu. O sinirle nasıl sildim NOD32’yi bilmiyorum peşinden de Avira Antivir Free’yi yükledim. Bakalım kota bu ay nasıl sonuçlanacak?


Program Bilgileri
Konum
c:\program files\eset\eset nod32 antivirus\ekrn.exe
Toplam Download
241 MB(Not: sadece 4 gün içinde)
Toplam Upload
37 MB


Yukarıdaki tabloda da NOD32'nin Görev Yöneticisindeki temsilcisi ekrn.exe'nin Ey DSL! raporlarından alınmış download ve upload verileri yer alıyor. Bu kota canavarına dur diyelim :)

5 yorum

 1. Bence en iyisi Mcaffee adlı Toshiba'nın kendine özel programı.Tam bir kota dostu.Ben şahsen onu kullanıyorum

  YanıtlaSil
 2. ekrn.exe dosya indirmememiş olabilir,sorun ekrn.exe nin internetten gelen her dosyayı taramasından kaynaklanıyor kanımca,çünkü nod32 ekrn.exe üzerinde çalışan aktif bir tarama motoruna sahip,eğer antivir'de de aynı sorun yaşarsan bence Ey DSL! programının bize oynadığı bir oyuna tanık olacağız.

  YanıtlaSil
 3. Berk senin dediğin gibi taramasından da kaynaklanıyor olabilir ama Ey DSL'nin o an indirilen şeyleri gösteren minik gösterge isimli bir eklentisi var hiçbir şey indirmediğim ve hiçbir sayfayı yenilemediğim bir anda birden bire oraya 70mb yazdı. Ben ekrn.exe yi o anda fark ettim :)

  YanıtlaSil
 4. Aynısı benim başıma geldi fakat bendeki biraz farklı durup dururken download gozkumuyor sıtelere gırdıımde gozukuyor ve ttnetle aynı ama raporlara baktıımda yıl ıcerısınde 14 gb ekrn.exe nin yedığını gordum sımdı napsam eseti silsem mi silmesem mi kararsız kaldım.

  YanıtlaSil
 5. off arkadaşlar ekrnl.exe ne kadar harcamış ona bakın bide ay sonu kotanıza bakın nerdeyse kotanızdaki yazan sayıyla aynıdır.çünkü aktif tarama yapıyor aslında kota falan yemiyor Ok...

  YanıtlaSil