Veresiye Sigara 7/27/2009

asosyalbebe.com - sigara yasağıKapalı mekanlarda sigara içme yasağının gelmesi acaba sigara tüketimini azalttı mı? İnsanlarımız zehirlenmek için yeni mekanlar ararken satıcılarımız da insanların kötü alışkanlıkları üzerinden kâr elde etme eğiliminde.

En son başıma gelen bir olay sayesinde memleketimizde sigara alışverişinin ne duruma geldiğini fark ettim. Daha öncelerden yüzüne aşina olduğum bir çocuk, sokakta bana yaklaşıp: “Şu bakkaldan bana bi dal sigara alır mısın?” diyor. O bakkalda öyle bir uygulama olduğunu da ilk kez öğrenmiş oluyorum böylece. Neden sen gidip almıyorsun diye sorduğumda ise “Benim borcum var ben alamıyorum sana parayı vereyim sen al” cevabıyla karşılaşıyorum. Vay be, insanlar birazcık daha fazla zehirlenebilmek için borca girer olmuşlar. Neyse… Bakkala gittiğimde normal bir şekilde istedim, çekmeceyi açıp bir tane sigara verdi. Fiyatı da 35 kr. idi. Hiç sigara içmediğim için bilmiyorum artık bir pakette kaç tane vardır, paketi kaça gelir, ya da orada tek tek sattıkları sigara hangi marka; ancak şüphesiz bakkal bu işten daha çok kâr ediyordur. Yoksa girişmez kimse böyle bir işe. Çoluk çocuk gidip oradan daha kolay sigara alabilsin diye yapılmış bir uygulama sanki. Ya da fakir insan cebindeki son kuruşları daha rahat sigaraya verebilsin diye. Ancak bir şey fark ettim, bazı insanlara sağlığa zararlı şeyleri zorla veremiyorsunuz, onlar koşa koşa gelip alıyorlar zaten.

İnsanların sigarayı bırakmaları ya da en azından biraz azaltmaları için devlet kanunlar çıkarmaya çalışırken en büyük gelirini sigaradan elde eden insanlar da milleti zehirlemek için yeni yollar bulmakta hiç gecikmiyorlar. Bence sigara satan yerlere de alkol gibi sınırlama getirilmeli. Yoksa cebinde kalan üç kuruş parasını sigaraya veren, içtiği sigara kadar adam olduğunu sanan, sigarası olmayanı aşağılayan ve cebindeki sigara kadar konuşan bir nesil yetiştireceğiz.

Hiç yorum yok