İnternet Explorer 6 nasıl bir web tarayıcı? Bir türlü anlam veremedim. Benim gibi amatör web tasarımcıları gerçekten çok zorlayan bir tarayıcı olduğu kesin. Çoğu CSS kodunu aslında yorumlaması gerektiğinden farklı şekilde yorumluyor, çoğu tarayıcıda düzgün çalışan javascript kodlarında hata veriyor. Öğrendiğim kadarıyla İnternet Explorer'ın 6. sürümü 2001 yılı çıkışlı ve geliştirilmesi de artık durdurulmuş durumda. Yani internet exporer 6'nın verdiği bu hatalar, yorumlayamadığı css kodları falan artık düzeltilemez durumda. Biz web tarayıcılar ise artık İnternet Explorer 6 için ayrıca kod yazmak istemiyoruz.

Siz ziyaretçilerimize bir örnek vereyim bu durumu daha iyi anlarsınız ve bize hak verirsiniz. Biz bu sayfalar bu şekilde görünsün diye korkunç kodlarla uğraşıyoruz. Kodları olması gerektiği gibi yazıyoruz, saatlerimizi hatta bazen günlerimizi harcıyoruz buna. Tam emeklerimizin boşa gitmediğini düşündüğümüz o an geliyor, firefox, opera, google chrome gibi web tarayıcılarda sitemize bakıyoruz ve düzgün görünüyor, ne var ki internet explorer 6'yı açıp baktığımızda hayal kırıklığı yaşıyoruz. Kodlarımız düzgün yorumlanmıyor, hatta yer yer hatalar oluşuyor.

İnternet explorer gibi eski ve geliştirilmesi durdurulmuş bir tarayıcıyı es geçmek isteriz ancak bunu yapamıyoruz. Neden mi? Çünkü web trafiğimizin büyük bir kısmı microsoft sayesinde internet explorer'dan geliyor. İnternet Explorer'dan gelen trafiğimizin de bu sefer microsoft yüzünden büyük bir çoğunluğu İnternet Explorer 6'dan geliyor. Bu kadar çok ziyaretçi taşıyan bir web tarayıcıyı es geçmek mümkün mü sizce? Hayır tabi.

Geçen yıllardan bu yana duyduğum bazı haberlere göre büyük web sitelerinden bazıları artık İnternet Explorer 6 için düzenleme yapmayacaklarını bildirmişler. Yani bu demek oluyor ki artık sadece web tasarımcıları yormayacak İnternet Explorer 6. Kullanıcılarına da zarar verecek, büyük web sitelerini düzgün gösteremeyerek.

Siz değerli ziyaretçilerimizden ricam, şu İnternet Explorer 6'yı artık çöpe atın. İlerleyen yazılarımda sizler için alternatif web tarayıcılar paylaşacağım. Hatta öyle web tarayıcılar olacak ki onlar değil, internet explorer alternatif olacak :)
Esenlikle kalın.

Güncelleme(18 Temmuz 2009): Yukarıdaki paragrafta bahsettiğim web tarayıcılar için aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz.

4 yorum

  1. kullan kullan sonra da lanet oku :D

    YanıtlaSil
  2. Ne yapalım internet explorer 6 bilgisayar kullanmayı bilmediğimiz zamanlarda elimize tutuşturulmuş bir program idi. İnternetin ne olduğunu zamanında ie6 ile öğrenmiştim :)

    YanıtlaSil
  3. Blogunuzu bağlantılarıma ekledim.Ve rss takibinizi yapacağım.İyi günler.

    YanıtlaSil