ÖSS sonuçları dün(12 Temmuz Pazar) saat 10.30'dan itibaren ösym'nin sitesinden öğrenilebiliyor. Bu sınava ben kendim de girdiğim için bu konu ile çok alakalıyım. Özellikle sınava girdiğim günden beri bu sınavla ilgili çeşitli korkularım vardı. Sınavım iptal edilecek, sayılmayacak, okunurken bir hata oluşacak, kaydırma yapacağım, kodlama hatası yapacağım vs. bir sürü saçma sapan düşüncem vardı. Ancak sınav sonucumu elime aldığımda tüm korkularımın yersiz olduğunu anladım çünkü istediğim yerlerin tamamını alabilecek bir puan yapmışım. Çok sevinçli olmakla beraber 2009 ÖSS ile ilgili birçok bilgiyi bir araya getirip burada yayınlamayı düşündüm.

2009 ÖSS ile ilgili istatistikler şu şekilde belirlendi:
Sınava giren 1 milyon 324 bin 197 adaydan 1 milyon 324 bin 1 adayın sınavı geçerli sayılırken, 196 adayın sınavı geçersiz sayıldı.
Sınavı geçerli sayılan adaylardan 1 milyon 294 bin 74'ünün ÖSS puanı hesaplanırken 29 bin 927 adayın ise ÖSS puanları hesaplanmadı.
Sınavı geçerli sayılan adaylardan 1 milyon 229 bin 800'ü (yüzde 92.89) tercih yapma hakkını elde etti. Tercih yapma hakkını elde edemeyen aday sayısı ise 94 bin 201 (yüzde 7.11) oldu.
Sınavda, puan türlerinin en az birinden 165 ve daha fazla puan alan aday sayısı ise 1 milyon 87 bin 409 (yüzde 82.13) oldu.
ÖSS başvurularıyla birlikte sınavsız geçiş yapmak için başvuruda bulunan mesleki ve teknik ortaöğretim mezunlarından 101 bin 228 aday da alanlarının devamı niteliğindeki ön lisans programlarına yerleşmek için tercih yapabilecek.

İlk Üç Dereceye Giren Adaylar
ÖSS SÖZ-1 Puan Türü:
Birinci: Kayseri Özel Hisarcıklıoğlu Fen Lisesi'nden Mustafa Öztürk
İkinciler: İstanbul Atatürk Fen Lisesi'nden Ali Can Göksel, Kayseri Fen Lisesi'nden Semih Ucarı, Özel Amerikan Robert Lisesi'nden Berkay Dertsiz

ÖSS SÖZ-2 Puan Türü:
Birinci: İstanbul Özel Çağ Fatih Fen Lisesi'nden Serhat Güzel
İkinci: Bursa Özel Nilüfer Lisesi'nden İlyas Avcı
Üçüncü: Özel Amerikan Robert Lisesi'nden Cihat İmamoğlu

ÖSS Sayısal-1 Puan Türü:
Birinci: Aydın Fen Lisesi'nden Gülşen Yücel
İkinci: Kayseri Özel Hisarcıklıoğlu Lisesi'nden Mustafa Öztürk
Üçüncü: Adana Fen Lisesi'nden Ali Gökçe

ÖSS Sayısal-2 Puan Türü:
Birinci: Özel Fatih Fen Lisesi'nden Çağatay Ermiş
İkinciler: Özel Devran Lisesi'nden Ömer Yakar, Özel Antalya Fen Lisesi'nden Anıl Akyel

ÖSS Eşit Ağırlık-1 Puan Türü:
Birinci: Kayseri Özel Hisarcıklıoğlu Fen Lisesi'nden Mustafa Öztürk
İkinciler: İstanbul Atatürk Fen Lisesi'nden Ali Can Göksel, Kayseri Fen Lisesi'nden Semih Ucarı, Özel Amerikan Robert Lisesi'nden Berkay Dertsiz

ÖSS Eşit Ağırlık-2 Puan Türü:
Birinci: İstanbul Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi'nden Mücahit Erdoğan
İkinci: Adana Özel Burç Özgören Anadolu Lisesi'nden Mustafa Lütfi Eker
Üçüncü: İzmir Atatürk Anadolu Lisesi'nden Cemre Polat

ÖSS DİL Puan Türü:
(İNGİLİZCE) Birinci: Özel Amerikan Robert Lisesi'nden Berkay Dertsiz
(ALMANCA) Birinci: Özel Alman Lisesi'nden Mertcan İpek
(FRANSIZCA) Birinci: İstanbul Galatasaray Lisesi'nden Muazzez Çiğdem Oba

Sınavda barajı aşan öğrenci sayısına göre en başarılı okul Sosyal Bilimler Liseleri olurken onu Fen Liseleri izledi.

Tercihler Ne Zaman Yapılacak?
''2009-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu''nu başvuru merkezlerinden (ortaöğretim okulları, ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ve ÖSYM Büroları) 3 TL karşılığında alabileceğiz. Kılavuza 16 Temmuz 2009 gününden itibaren ÖSYM'nin internet sayfasından da erişebilecekmişiz. Uzak illerden başlamak üzere kılavuz dağıtımı bugün(13 Temmuz 2009) başlamış sanırım. Kılavuz dağıtımının tamamlanması 22 Temmuz 2009 tarihini bulacakmış, tercihler de 22 Temmuz 2009'da başlayacakmış.
Ayrıca tercih yaparken ÖSYM'nin http://rehberlik.osym.gov.tr sitesindeki rehberlik hizmetinden de yararlanabilecekmişiz.
Tercihlerimizi Başvuru Merkezleri aracılığıyla ya da bireysel olarak internet üzerinden ÖSYM'ye gönderebilecekmişiz.
Tercihler 22 Temmuz-3 Ağustos 2009 tarihleri arasında Başvuru Merkezleri aracılığıyla ya da adaylar tarafından doğrudan internet üzerinden gönderilecekmiş. Ayrıca tercihlerimizi yaparken herhangi bir ücret ödemeyecekmişiz.
Tercihleri yaptıktan sonra yaklaşık iki hafta içinde sonuçlarını öğrenebilecekmişiz. Yerleştirme sonuçları 15-20 Ağustos 2009 tarihleri arasında açıklanabilirmiş.

Herkese bol şans! Umarım hepimiz istediğimiz yeri alırız.

2 yorum

  1. ben bu sene giricem 2010 öss öğrencisyim sistem değişti. ve bu sistem eski sisteme göre biraz daha karışık yeni sistem ile ilgilide bir yazı yazarsanız sevnirim . . . şimdiden teşekkür ederim ..

    YanıtlaSil
  2. Yeni sistemin nasıl olduğunu daha milli eğitim bakanı bile bilmiyor :) Zaten sistem değiştire değiştire yalama ettiler her seferinde öğrenci zararlı çıkıyor.

    YanıtlaSil