asosyalbebe.com - mozilla firefox web tarayıcısıBirçok özelliğe sahip olan bu web tarayıcı bence web tarayıcı piyasasındaki en güçlü tarayıcı. Microsoft'un işletim sistemi pazarının çok büyük bir kısmını elinde tutması nedeniyle internet explorer'ın gerisinde kalan bu web tarayıcı aslında her bilgisayarda bulunması gereken cinsten. Bir tarayıcıda ilk aradığım özellik eskiden şuydu: Sekmeli Tarama. Bu özelliği sağladığı için bir Mozilla Firefox edinmiştim. Daha sonra birçok yönden internet explorer'ın önünde olduğunu farkedince bu tarayıcıya daha bir sıkı bağlanmıştım. İnternet Explorer'dan üstün olan birkaç özelliğini size de anlatmak istiyorum bu yazıda.
1) Tarama Hızı
Bir web tarayıcıdan beklenen ilk şey sanırım hızlı olması. Mozilla Firefox'un ilk indirdiğim sürümünden beri gözlemlediğim özelliği, İnternet Explorer'a göre daha hızlı olması. Ve her yeni sürümünde bu hızını daha da arttırıyor olması.
2) Sekmeli Tarama
Birçok tarayıcı artık bu özelliğe sahip ancak Mozilla Firefox bu yeniliği internet explorer'dan daha önce piyasaya sürdü. Ayrıca firefox'un eklenti desteği sayesinde sekmelerimizi renklendirebiliyor, başkaları içinde ne olduğunu anlamasın diye sekmelerimizin isimlerini ve simgelerini değiştirebiliyoruz.
3) Eklenti ve Tema Desteği
Sanırım birçok web tarayıcıdan ayrılan yönü bu olacak. Mozilla Firefox'un arkasında yüzlerce geliştirici ve eklenti üreten insan var. Bu linkten inceleyip Firefox'unuza entegre edebileceğiniz binlerce eklenti mevcut.
Ayrıca tema desteği de mevcut olan tarayıcıya yine kendi sitesinden indirebileceğiniz yüzlerce temayı entegre edebilirsiniz. Bu linkten de temalara ulaşabilirsiniz.
Bitirirken...
Bu harika web tarayıcı hakkında daha fazla bilgi bulabileceğiniz ve tarayıcıyı indirebileceğiniz web sayfası ; http://www.mozilla-europe.org/tr/
Eğer İnternet Explorer 6'dan başka tarayıcı bilgisayarınızda yüklü değilse size bu programı şiddetle tavsiye ederim :)

Hiç yorum yok