asosyalbebe.com google chrome tanıtımİnceleyeceğim ilk web tarayıcı Googlegillerden Chrome. Bu web tarayıcısı günlük hayatta en çok kullandığım web tarayıcım. Çünkü çok basit bir arayüzün içerisinde gelişmiş bir tarayıcı olma özelliğini gösteriyor.
Bu tarayıcı çok hızlı açılıyor. Yer imleri çubuğumun tamamen dolu olmasına rağmen tıkladıktan sonra maksimum 3 saniye sonra program hazır. Ayrıca programın en önemli özelliklerinden biri de web sayfalarını açarken de görüntüleme esnasında da çok hızlı davranması. Diğer tarayıcılara en büyük farkı burda atıyor bence. Bir pencerede birden fazla internet sayfası açma konusunda da çok başarılı adımlar atmış. Sekmeleri oyuncak etmiş resmen. Sekmeleri sürükle bırak yaparak yer değiştirebiliyoruz, hatta bir sekmeyi sürükleyip aşağı indirerek onu sekmelikten çıkarıp yeni pencere haline getirebiliyoruz. Aynı şekilde farklı bir chrome penceresini de sürükleyip bırakarak başka bir chrome penceresine sekme yapabiliyoruz. Bu bakıma sekmeli çalışma zevkinin tadını çıkarıyoruz.
asosyalbebe.com google chrome tanıtım
Bir diğer önemli özelliklerden birisi de gizli pencere özelliği. Bir bağlantıyı sağ tıklayıp "bağlantıyı gizli pencerede aç" seçeneğini seçtiğimizde, o bağlantı gizli pencerede açılıyor. Yani o pencerede istediğimizi yapıyoruz ancak o pencereyi kapattığımızda ardımızda hiçbir iz kalmıyor. Bu özellik daha çok belli bir kesime hitap ediyor değil mi? =)

Ayrıca Google Chrome için geliştirilmiş diğer tarayıcılarda olmayan bir özellik daha dikkatimizi çekiyor. Tüm sekmeler sanki ayrı bir programmış gibi çalışıyorlar. Bu durum bizi başta korkutsa da korktuğumuz gibi olmuyor, yani ayrı birer programmış gibi görünen sekmelerimiz RAM üzerinde fazla yer etmiyorlar. Bu özellik peki ne işe yarıyor? Şu işe yarıyor, bir sekmemizde açtığımız web sayfası ağır geldi bilgisayara ve dondu diyelim, bu durum tüm tarayıcının veya bilgisyarın donmasına neden olmuyor. Sadece o sekme donuyor, onu da rahatça sonlandırabiliyoruz.

Bu kadar yeter sanırım :) Eğer internette sörf yapmak gibi bir niyetiniz varsa, yani internet üzerinde profesyonel çalışmıyorsanız(web tasarım yapmak, sitelerin kaynak kodlarını kaçırmak, tarayıcıya eklenti yüklemek...) size tavsiye edeceğim tek tarayıcı Google Chrome'dur. Çünkü gerek sekmelerinin açılış hızı, gerek siteleri açma hızı, gerekse programın açılış hızı, bilgisayarda sadece internete giren kullanıcılar için çok cazip özellikler.

Programı Google'ın sayfasından indirebilirsiniz:

Ayrıca verdiğim linki açtığınızda yine görürsünüz ama şu linki de buraya yazmakta fayda var, benim anlatımımı yeterli bulmadıysanız ve Google Chrome hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa Google'ın Türkçe tanıtımına da bakabilirsiniz:

İşte Google Chrome, İnternet Explorer 6'yı bırakmak için size bir sebep.

4 yorum

 1. Bazı kötü yanları da var.Ya da şu ana kadar ben 1 tanesine rastladım.O da biz öğrenci olduğumuz için e-okul da çok hata veriyor.İnternet explorer ya da Firefox'da o hatalarla karşılaşmıyoruz

  YanıtlaSil
 2. Evet bazı kötü yanları var inşallah Google farkeder ve düzeltir bu hataları. Onun haricinde ben çok memnunum Google Chrome kullanmaktan. Sürekli flash belleğimde taşırım Portable Google Chrome'umu :)

  YanıtlaSil
 3. Ben hiç inanmıyorum ki : Google chrome hızlıdır.:D
  "Google chrome yavaştır kardeşim ..."

  Arada bir donmakla birlikte sinir ediyor insanı zaman zaman . Ama gerçekten de sekmeler çok şık ve şahane olmuş. Google bunu kesinlikle geliştirecektir.İE senelerdir var ve bunlar geldi altüst etti . Chrome 3-4 sene içinde bu geliştirme hızı ile piyasayı elnin altına alır.

  YanıtlaSil
 4. kardeşim ben e-maillerime tıkladığım exloper açılıyor ben chrome açılsın istiyorum napailriim?

  YanıtlaSil