Merhaba. Sizlere hayatımın 4 senesini geçirdiğim Bolu Fen Lisesi’nden ve Bolu Fen Lisesi’nde geçirdiğim bu son senemden biraz bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz gibi Fen Liseleri, ilköğretimi bitirdikten sonra, yapılmış olan sınavların sonuçlarına göre Türkiye’nin en iyi öğrencilerini toplayan eğitim kurumları. Çoğu dershane öğrencilerine Fen Lisesi kazandırmaya çalışır çünkü onların üzerinden reklam yapacaktır. Hatta çoğu dershane öğrencilerine Fen Liselerinden bahsederken “Fen Lisesi’ne gidin 4 sene yatın ÖSS’de garanti” gibi cümleler kurarlar. Ben de bu “at yarışı”nın kurbanlarından biriydim işte. 8. sınıfta dershaneye başlarken bizim evin oradaki süper liseye gidebilmek için çalışmaya başlamıştım. Puanlarım arttıkça sınıf yükseliyor, yükseldikçe de hedeflerim büyüyordu. A sınıfına yükseldiğimde bana Anadolu Lisesi kavramını aşılamışlardı. Artık hedefim Anadolu Lisesiydi ve çalışmalara devam ediyordum. Gel zaman git zaman puanlarım daha da yükseldi ve beni VİP sınıfına aldılar. Burada da bana Fen Lisesi kavramını aşıladılar. Artık gözüm Fen Lisesi’nden başka bir şey görmüyordu. OKS’ye girdiğimde iyi bir puan yapmıştım kendimce ancak demek ki diğerleri daha iyi yapmış ki Körfez Fen Lisesi beklerken Bolu Fen Lisesi çıktı. Fen Lisesi olsun isterse çamurdan olsun diyerek kaydımı yaptırdım. Başlarken her şey güzel gidiyordu ancak yazılı zamanı gelince herkes gerçek yüzünü gösterdi. Yazılı soruları sınıfın en çalışkanlarını bile ağlatacak derecede zordu. Bazı öğretmenlerimizin bize yaptığını insan düşmanına yapmazdı. Özellikle de bizim gibi Fen Lisesi’ne git yat şeklinde motive edilmiş öğrencilere bu sorular çok koyuyordu. 3 sene böyle geçirdik bu okulda. Sürekli 45 alıp sınıf geçmekti hedefimiz. İyi kötü son senemize girmiştik. Sene başında öğretmenlerimiz bize iyi davranıyordu. Sanki bu sene bize hep iyi davranacaklar gibi gelmişti. Ancak yazılı zamanı gelince her şey yine değişiyordu. Öğrencilere zor soru sormak zevk veriyormuş gibi davranıyorlardı. Şunu da belirteyim bazı öğretmenlerimiz de bize çok büyük kolaylıklar sağladılar onların hakkını ödeyemeyiz bu kadar güçlük içinde bize çok büyük destek oldular. Ancak gelgelelim bazı öğretmenlerimizin de öğretmenliğe yakışmayan bazı davranışları bize bu okulu zehir etmeye yetti. Bir öğrenciye kızıp bütün okulun yazılılarında zor soru sorup bütün okulu o öğrenciye düşman etme çabasında olan öğretmenlerden yazılı akşamı ders çalışan öğrencilerin yanına gidip yazılı zor olacak diyerek moral bozan öğretmenlere, öğrencinin notu yükselmesin diye hesap yapıp sözlüleri ona göre veren öğretmenlerden İstiklal Marşı’na geç kaldı diye öğrenciyi vatan haini ilan eden öğretmenlere kadar çok çeşitli öğretmenlerimiz vardı. Buna bağlı olarak yazılılardan düşük not alan, ağlayan, öğretmenlere sayan, fenalık geçirip bayılan ve hatta intihar girişiminde bulunan öğrenci arkadaşlarımız da vardı.
Tüm bu olumsuzluklara rağmen bu okulu bitirebilmiş olmak çok güzel bir duygu. Bir senedir blog yazamamamın nedeni bu senenin son senem olmasıydı. Dönemce hem bu yazılılarla uğraştık hem de ÖSS hazırlıklarını yürüttük. Ve sonunda mezun olduk. Bize hiç geçmeyecekmiş gibi gelen ancak su gibi akıp geçen dört sene içinde yardımlarını hiç esirgemeyen öğretmenlerimize teşekkürü borç biliyor, her şeyi zorlaştıran diğer öğretmenlerimizle ilgili olarak da geride kalan öğrenci arkadaşlarımıza Allah’tan kolaylık diliyoruz.

2 yorum

  1. senden allah razı olsun sedran! çok iyi yazmışsın.. tekrar teprik ederim seni bu okulu bitirebildin. seneye bu zamanlar ben bu yazını devam ettiricem burda ;) inş biz de o gunları goruruz.. artık mezun oldunuz yazın gitsin :D

    YanıtlaSil
  2. Teşekkür ettim :) Sizin mezun olduğunuzu da görmek isterim bu okuldan, sizlere kolay gelsin, Allah yardımcınız olsun :)

    YanıtlaSil