asosyalbebe.com - twitter dünyanın büyük gücüÇoğu blog yazarının kullandığı ve birbirini takip ettiği sosyal platform twitter o kadar büyük bir güç konumuna gelmiş ki… Dünyada olup biten neredeyse tüm gelişmeleri artık twitter’dan duymak mümkün hale gelmiş. Bugün Sabah Gazetesinde okuduğum habere göre dünya siyasetinde çok önemli bir yere sahip olmuş bizim kuş(twitter). Özellikle de seçimlerde çok etkili oluyormuş. Türkiye’de twitter’in kullanım amaçlarına baktığımızda böyle şeyler görmediğimiz için biraz şaşırabiliriz ama diğer ülkelerde twitter gerçek anlamıyla bir sosyal platform.

Dış dünyada haberler ilk olarak twitter aracılığıyla duyuluyor, sanat etkinlikleri twitter aracılığıyla geniş kitlelere ulaşıyor, seçimlerde taraflar twitter’da yaptıkları propagandalarla güç topluyorlar.

asosyalbebe.com - twitter logosuPeki ülkemizde twitter hangi amaçlara hizmet ediyor? Bunu düşündüm şu sıralar biraz. Daha sonra da niye düşünüyorsun gir twitter’a bak dedim kendi kendime. Biraz twitter ana sayfasına baktım, yazılan tweet’lere baktım. Birçok kişi twitter’ı belirli linklerin hitini arttırmak için kullanıyormuş gibi geldi bana. Hiç durmadan peş peşe link gönderenler var. Ancak gerçekten insanların işine yarayacağını düşünerek bir şeyler paylaşanlar da var. Bir de o anda veya o gün içinde ne yaptığını yazanlar var. Tabi bunlar twitter’da yapılmaması gereken şeyler demiyorum ama ilgimi çekmeyen o kadar çok şey gönderiliyor ki birkaç dakika içerisinde, işime yarayacak, belki de ihtiyacım olan şeyler gönderildiğinde ben göremeden kayboluyor onca gönderi arasında.

Bu kadar irdeledikten sonra ben bu twitter’ı ne amaçla kullanıyorum diye soruyu kendime yönelttim. Düşündüm ki benim yaptığım da bunlardan pek farklı değil. Benim bunlardan belki en büyük farkım sitemin başlık kısmında twitter gönderilerimin yayınlanıyor olması. Bu nedenle orda görüntülenmesini istemeyeceğim yazıları göndermiyorum twitter’a.

Bitirirken
Dünyada geniş kitleler üzerinde bu kadar etkin rol oynayan twitter’ı hakkını vererek kullananlar seslerini istedikleri şekilde duyurabiliyorlar. Sorun üye olmak ve kullanmakta değil, sorun doğru kullanmasını bilmekte.

Not: Yukarıda ismini verdiğim gazete ile okuyucusu olmam dışında hiçbir şekilde bağlantım olmayıp isminin yazıda geçmesinin reklam yapmaya yönelik olmadığını, sadece esinlendiğim kaynağı belirtme içgüdüsüyle yazıldığını belirtirim.

Aşağıdaki linke tıkladıktan sonra açılan sayfadaki resimimin altındaki "follow" düğmesine basarak bu blogda olup bitenleri twitter aracılığıyla takip edebilirsiniz.
Twitter Sedran

Hiç yorum yok