Blogger'dan aldığımız bloglarımızı kendi domain(alan adı)lerimizi kullanarak yayınlayabiliyoruz. Ancak benim bir problemim vardı bu konuda, bloglarım adresin başına www girilmediği zaman açılmıyordu. Bu sorunu sancılı bir şekilde dün gece(19 Temmuz 2009) çözüme kavuşturdum ve mutluyum. :)

Öncelikle şu adreste anlatılan blogger domain yönetimi konusunu tekrar anlatmayacağım, Erdal abi çok güzel bir şekilde anlatmış zaten:

Benim anlatacağım şey domain'i blogumuza ayarladıktan sonra onun www girilmeden de açılması. Bunun Google'ın yardım sayfalarından birinde ingilizce olarak yazdığını gördüm.

Bizim bu iş için yapmamız gereken tek şey şuymuş, blogumuzun dns ayarlarını yapılandırdığımız sitede (artık hangi servisi kullanıyorsanız) yeni A Kayıtları(A Records) oluşturup bunlara değer olarak aşağıdaki ip adreslerini girmek;
216.239.32.21
216.239.34.21
216.239.36.21
216.239.38.21
Yani tek tek 4 tane A Kaydı oluşturuyorsunuz ve bunlara değer olarak sırayla yukarıdaki ip adreslerini yazıyorsunuz.

A Kaydı Eklemek: Hani domaininizi blogger'a yönlendirirken girdiğiniz bi sayfa vardı ya, yine oraya giriyorsunuz, daha önceden orada bir CNAME değeri oluşturmuştunuz. Onu yaptığımız gibi bir de A değeri oluşturuyoruz.

Aşağıda en çok kullanılan dns hizmetlerinden iki tanesini, dnspark.net ve everydns.net hizmetlerini, resimli olarak gösterdim.

DNSPark için:

EveryDNS için:


Bu olayı tek tek 4 ip adresi için de yapıyorsunuz.

Bu arada bunun çalışabilmesi için bir de şu adımı yapmış olmanız gerekiyor. Hani blogger'da ayarlarda Yayıncılık sekmesi altında "siteadi.com etki alanını www.siteadi.com etki alanına yeniden yönlendir" seçeneği var ya, bunun da işaretli olması gerekiyor.

Bu ayarları yaptıktan sonra birkaç saat içinde(bu süre değişebilir) blogunuz adresinin başına www girilmeden de açılmaya başlıyor.

1 yorum

  1. Valla saol hacı.Çok iyi zamanlama.Domaini yeni aldım da büyük hosting paketlerine vericem şimdi ama 10 gb alanın ayda ancak 5-10 mb sını kullanıyorum ne bileyim hem param boşa gidiyor hem de israf gibime geliyor..biraz blogger da tutuyum da ziyaretçi toplasın

    YanıtlaSil